Z miastem tym od lat trzydziestych XX wieku związana była rodzina Antonkiewiczów, tam spędziła lata okupacji Janina z Jagłów Antonkiewicz.Dziś w Starachowicach mieszkają krewni Stefana Antonkiewicza. Na starachowickim cmentarzu znajdują się rodzinne groby.
Starachowice to miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim. Położone na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Leży w dolinie rzeki Kamiennej i jest otoczone rozległymi lasami - pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej.
Historia miasta
Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od kuźnicy, dzierżawionej w XVI w. przez Starzechowskich. Do 1817 roku miasto stanowiło własność zakonu cystersów z Wąchocka, którzy w 1789 r. zbudowali tu wielki piec. W roku 1815 huta przeszła pod władanie Królestwa Polskiego. W XIX w. Starachowice stały się największym ośrodkiem przemysłu metalowego w Królestwie Polskim, częścią tzw. Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Miasto Starachowice powstało w 1939 r. z połączenia miasta Wierzbnik, osady fabrycznej Starachowice i wsi Starachowice położonej w południowej części obecnego miasta. Początkowo nosiło nazwę Starachowice-Wierzbnik, a od 1949 Starachowice. Przed II wojną światowa w mieście znajdował się silny ośrodek przemysłu zbrojeniowego- Centralny Okręg Przemysłowy, gdzie produkowano armaty 'bofors". Działały kopalnie rud żelaza, huta. Po wojnie mieściły się tam między innymi: Fabryka Samochodów Ciężarowych "Star", Starachowickie Zakłady Przemysłu Drzewnego i jedyny w Polsce Zakład Topienia Bazaltu. Do lat 70. XX wieku miasto było ważnym ośrodkiem przemysłu motoryzacyjnego PRL. Jednak wraz z upadkiem centralnego zarządzania gospodarką upadła przemysłowa monokultura, ludność uległa pauperyzacji, a miasto stopniowej degradacji. Dawna fabryka samochodów przechodziła z rąk do rąk, w końcu wykupił ją koncern MAN. W ostatnich latach powstał w Starachowicach duży zakład poligraficzny, zatrudniający łącznie około 800 pracowników
« poprzednia | następna » |
---|